SHBA miraton paketën e ndihmës, 60 miliardë dollarë për Ukrainën

Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA ka miratuar një paketë ndihme prej 60 miliardë dollarësh (49 miliardë paund) për Ukrainën.

“Sot, anëtarët e të dy partive në Dhomën e Përfaqësuesve votuan për të çuar përpara interesat tona të sigurisë kombëtare dhe për të dërguar një mesazh të qartë për fuqinë e lidershipit amerikan në skenën botërore. Në këtë pikë kritike, ata u mblodhën për t’iu përgjigjur thirrjes së historisë, duke miratuar legjislacionin e nevojshëm urgjent të sigurisë kombëtare për të cilin kam luftuar për muaj të tërë për ta siguruar.”

Biden thotë se votimi vjen në një moment “urgjence të rëndë” për Izraelin dhe Ukrainën dhe ai falënderon kryeparlamentarin republikan Mike Johnson dhe homologun e tij demokrat për arritjen e një marrëveshjeje për të kaluar paketën e ndihmës.

“I bëj thirrje Senatit që ta dërgojë shpejt këtë paketë në tryezën time, në mënyrë që unë ta nënshkruaj atë në ligj dhe ne të mund të dërgojmë shpejt armë dhe pajisje në Ukrainë për të përmbushur nevojat e tyre urgjente në fushën e betejës.”

Senati pritet ta miratojë paketën javën e ardhshme dhe më pas i dërgohet presidentit Joe Bidenit për ta nënshkruar ligjin.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top