SHBA/ Marrëveshje në Kongres mes republikanëve dhe demokratëve për buxhetin 2024

Kongresi amerikan njoftoi të dielën një marrëveshje midis demokratëve dhe republikanëve për të prodhuar një buxhet të plotë federal për vitin fiskal 2024, i cili do të shmangë mundësinë e një mbylljeje të qeverisë në këtë vit të zgjedhjeve presidenciale dhe të Kongresit.

Marrëveshja për buxhetin me një tavan prej rreth 1.6 trilionë dollarë u njoftua nga kryetari republikan i Dhomës së Përfaqësuesve, Mike Johnson, dhe demokratët kryesorë në Kongres, pas javësh negociatash.

Vendimi u vlerësua menjëherë nga presidenti Joe Biden, i cili theksoi, sipas një njoftimi për shtyp të lëshuar nga shërbimet e Shtëpisë së Bardhë, se marrëveshja “na sjell një hap më afër shmangies së një mbylljeje të kotë të qeverisë dhe mbrojtjes së prioriteteve kryesore kombëtare” të SHBA-së.

Por koha po ikën që Kongresi dypartiak të bie dakord mbi detajet e shpenzimeve publike dhe të miratojë një tekst përpara afatit të 19 janarit, pas së cilës agjencitë federale do të shohin që financimi i tyre të ndërpritet nëse nuk miratohet një buxhet i ri.

Marrëveshja kuadër thuhet se do të rrisë shpenzimet e Pentagonit me 886.3 miliardë dollarë, shumë mbi nivelin e 100 miliardë dollarëve shtesë në fonde që nuk lidhen drejtpërdrejt me mbrojtjen kombëtare të kërkuar nga demokratët.

“Duke siguruar 772.7 miliardë dollarë fonde (…) ne do të jemi në gjendje të mbrojmë prioritete të rëndësishme kombëtare si përfitimet e veteranëve, kujdesi mjekësor dhe ndihma ushqimore që u kërcënuan nga shkurtimet drakoniane të kërkuara nga ekstremistët e krahut të djathtë,” thanë ata. Senati Udhëheqësi i shumicës Chuck Schumer dhe udhëheqësi demokrat i Dhomës së Përfaqësuesve Hakeem Jeffries dhanë një deklaratë të përbashkët.

Marrëveshja kuadër “hap rrugën që Kongresi të veprojë në javët e ardhshme për të mbrojtur prioritetet e financimit të rëndësishëm për popullin amerikan dhe për të shmangur një mbyllje të qeverisë,” shtuan ata.

Në njoftimin e tij, zoti Biden theksoi se marrëveshja parandalon “prerje të thella të programeve në të cilat mbështeten familjet punëtore dhe hap rrugën për faturat e financimit gjatë gjithë vitit që plotësojnë nevojat e popullit amerikan dhe janë të lira nga politikat ekstremiste”.

Por marrëveshja ka të ngjarë të zemërojë fraksionin e djathtë të grupit republikan të z. Johnson në Dhomën e Përfaqësuesve, anëtarët e së cilës këmbëngulin në nevojën për masa shtrënguese fiskale të SHBA.

 

 

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top