SHBA: Kina nuk mund të jetë e paanshme

Të martën, zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby tha se SHBA-të nuk e shohin Kinën si të aftë për të qenë një ndërmjetës i paanshëm midis Moskës dhe Kievit për luftën në Ukrainë.

Duke folur në përgjigje të Putinit që përshëndeti propozimet e Kinës për paqen në Ukrainë, Kirby shprehu kritikat më të drejtpërdrejta deri më tani për qëllimin e Kinës për të qenë ndërmjetës në përpjekjet për t’i dhënë fund luftës.

Ai vuri në dukje se Kina është përmbajtur nga kritikimi i pushtimit rus të Ukrainës dhe ka vazhduar të blejë naftë ruse edhe pse Perëndimi ka vendosur sanksione ndaj industrisë energjetike të Moskës.

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top