Sekretari britanik i Mbrojtjes: Ukraina mund të rimarrë territorin e Krimesë nga Rusia këtë vit

Sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar, Ben Wallace deklaroi se ka një “mundësi reale” që Ukraina të rimarrë Krimenë nga Rusia këtë vit.

Duke shfaqur një pikëpamje inkurajuese ndaj përpjekjeve të Kievit në fushën e betejës, Wallace i tha Washington Post se gadishulli mund të kthehet në Kiev pas nëntë vitesh okupim rus pasi forcave të Moskës po iu mbarojnë pajisjet.

“Ajo që kemi parë në fushën e betejës është se, nëse i goditni forcat ruse në vendin e gabuar, ato në fakt do të shemben”, theksoi ai.

“Ju mund të dërgoni të rinj të vdesin në dhjetëra mijëra, gjë që bëjnë ata, por nuk mund të bëni magji tanke dhe sisteme armësh që u nevojiten”, shtoi Wallace.

Wallace ishte më hezitues kur u pyet për anëtarësimin e mundshëm të Ukrainës në NATO, duke thënë se “ne duhet të jemi realistë” dhe se “nuk do të ndodhë” në një samit të aleancës në Vilnius, Lituani, në korrik.

“Kjo nuk do të ndodhë së shpejti,” tha sekretari i mbrojtjes.

 

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top