Rusia sulmon me dronë portet e Ukrainës shumë afër me Rumaninë

Forcat ruse kanë goditur infrastrukturën portuale të qytetit jugor ukrainas Odesës me dronë “Shahed” shumë afër kufirit me Rumaninë e cila është vend anëtarë i NATO’s kanë thënë të mërkurën nga ushtria ukrainase.

Që nga largimi i Rusisë nga marrëveshja e grurit e cila lejonte qarkullimin e anijeve me drithëra në Detin e Zi, Kremlini ka shpeshtuar sulmet ndaj infrastrukturës portuale të Ukrainës nga ku eksportohet gruri. Nga 17 korriku, Rusia ka sulmuar rregullisht Odesën me dronë dhe raketë sidomos portin e saj.

Nga ushtria ukrainase kanë thënë se sulmet janë zhvilluar në zonën e lumit të Danubit në kufirin Ukrainë-Rumani duke mos dhënë detaje tjera. Tre portet ukrainase në rrjedhën e Danubit momentalisht janë ende funksionale, raporton The Associated Press.

Komanda Operacionale e Jugut në Ukrainë ka thënë se qëllimi i rusëve ishte shkatërrimi i infrastrukturës portuale dhe infrastrukturore të rajonit. Si pasojë e sulmit flakët kanë nisur në ambientet e portit duke dëmtuar rezervat e grurit.

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top