Rusia nis sulme të reja masive me dronë në Ukrainë, raportohet për 3 viktima

Tre persona kanë humbur jetën në rajonin e Kievit gjatë natës pas një vale sulmesh ruse me drone Shahed të prodhuar nga Irani, sipas autoriteteve ukrainase.

Andrii Niebytov, shefi i policisë së rajonit të Kievit, tha se shtatë të tjerë u plagosën kur një dron goditi një ndërtesë banimi në qytetin Rzhyshchiv. Policia dhe shërbimet e urgjencës evakuuan më shumë se 200 njerëz dhe më shumë se 20 u dërguan në spital por pesë persona mbeten të zhdukur, tha Niebytov.

Katër persona mund të jenë të bllokuar nën rrënoja, tha Shërbimi Shtetëror i Emergjencave të Ukrainës. Një total prej 21 drone u lëshuan kundër Ukrainës nga veriu pak para mesnatës, 16 prej të cilëve u rrëzuan, sipas forcave ajrore ukrainase.

Serhiy Popko, kreu i administratës ushtarake të Kievit, tha se tetë dronë u rrëzuan pranë kryeqytetit.

Në rajonin Zhytomyr në perëndim të Kievit, tre drone u qëlluan nga mbrojtja ajrore ukrainase.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top