Rusia lëshon raketa hipersonike në detin e Japonisë

Marina ruse lëshoi raketa hipersonike të projektuar për të goditur anijet në Detin e Japonisë, si pjesë e stërvitjeve stërvitore, njoftoi sot Ministria ruse e Mbrojtjes.

“Në ujërat e Detit të Japonisë, anijet raketore të Flotës së Paqësorit lëshuan raketa Musket kundër një objektivi armik të simuluar”, tha ministria përmes Telegramit.

“Objektivi, në një distancë prej rreth 100 kilometrash, u godit drejtpërdrejt nga dy raketa”, shtoi ai.

Musket P -270(Kodi i NATO-s: SS-N-22 Sunburn) është një raketë lundrimi supersonike me rreze të mesme veprimi, e dizenjuar nga Sovjetik, e aftë të shkatërrojë anije me një rreze veprimi prej 120 km.

Lëshimi i raketës vjen një javë pasi bombarduesit strategjikë rusë me aftësi bërthamore fluturuan mbi Detin e Japonisë për më shumë se shtatë orë.

SHBA-ja do ta furnizojë Ukrainën me raketa me rreze të gjatë

Kufizimi i importeve të grurit, SHBA minimizon mosmarrëveshjet Poloni-Ukrainë

Një rrugë me emrin e tij, por Italia krijon një precedent për shkak të Berlusconit, Portofino

E pazakontë në Greqi/ Tufa e deleve konsumon 100 kg kanabis

BE: Asociacioni të fillojë menjëherë, pa vonesa dhe kushte

Blinken: Rusia po kryen krime kundër njerëzimit në Ukrainë

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top