Rrugët e Bulqizës “pushtohen” nga ujërat e zeza, rënia e temperaturave i ktheu në pista akulli

Ndryshimi i temperaturat nën zero përveç të ftohtit ka sjellë problematika të tjera për banorët e Bulqizës. Prania e ujit ka bërë që rrugët e lagjes së re të qytetit të Bulqizës të jenë të paqarkullueshme pasi uji ka ngrirë.

Qytetarët shprehen se shkak i kësaj situate është prania e ujërave në sipërfaqe. Ata thonë se punimet që po kryhen për ndërtimin e rrjetit të ujërave të ndotura në këtë lagje, kanë bërë që të ketë prani të ujit në sipërfaqe. Ata kërkojnë që të merren masa sa më parë për eliminimin e këtyre ujërave, pasi temperaturat e ulëta do të vijojnë dhe prania e akullit i rrezikon.

Situata në këto rrugë përkeqësohet akoma më shumë kur ka reshje shiu. Por sipas banorëve shiu nuk është i vetmi faktor pasi edhe prania e ujërave të zeza sjell këtë problematikë.

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top