Regjisori i Shakespeare in Love kundër Julia Roberts

Julia Roberts ishte pretendentja fillestare për të luajtur Viola de Lesseps në “Shakespeare in Love” të vitit 1998 përpara se Gwyneth Paltrow të merrte rolin.

Producenti Edward Zwick tani ka zbuluar se çfarë e shtyu fituesen e Oskarit, Roberts të largohej nga projekti. Ajo ishte, me sa duket, “problemi”. “Thjesht mundësia që ‘Pretty Woman’ të vishte një fustan korse, e emocionoi studion” kujton regjisori i “Glory” në një ese për Air Mail së fundmi, duke vënë në dukje se Universal Pictures do paguante për filmin nëse Roberts ishte i përfshirë. Më pas Zwick u nis për në Londër me aktoren, në mënyrë që ajo të mund të bënte lexime me aktorët që ishin në krye për të luajtur, William Shakespeare.

Aktorja e “Erin Brockovich” ishte e dëshpëruar të luante përkrah Daniel Day-Lewis në film; megjithatë, aktori ishte zotuar tashmë të xhironte “Në emër të babait” të vitit 1993. Zwick kujtoi se Roberts i kishte folur atij se sa “shkëlqyeshëm, i pashëm dhe intensiv” ishte Day-Lewis në atë kohë.“A nuk mendoni se ai do të ishte perfekt? … Unë mund ta detyroj atë ta bëjë atë,” thuhet se i tha Roberts producentit.

Por sapo Day-Lewis i tha ekipit të Zwick dhe Roberts se ai ishte plotësisht i përkushtuar ndaj “Në emër të Atit”, leximi i tyre u anulua. Ajo vazhdoi ende me procesin e kastimit, tani me Ralph Fiennes. “Edhe pse Ralph bëri çmos për të shkaktuar buzëqeshjen e famshme, Julia mezi e pranoi atë,” shkroi regjisori “Unë nuk po sugjeroj se ajo po sabotonte qëllimisht, por megjithatë ishte një fatkeqësi,” vazhdoi ai. “Unë u përpoqa të bindja Ralph por ai u largua. Pasi u largua, iu drejtova Julias, duke pritur reagimin e saj. “Ai nuk është qesharak” është gjithçka që ajo tha.”

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top