Reforma e pensioneve, Franca sërish në protestë

Qindra mijëra protestues pritet të dalin në rrugët e qyteteve franceze kundër reformës së pensioneve të Emmanuel Macron, në protestën e 14-të që nga janari.

Në prill, Macron nënshkroi ligjin për rritjen e moshës së pensionit nga 62 në 64 vjeç, pasi aktivizoi një mekanizëm kushtetues që lejonte miratimin e tij duke anashkaluar Asamblenë Kombëtare me miratimin e Gjykatës Kushtetuese.
Rritja e moshës së pensionit, që synon forcimin e sistemit të pensioneve të Francës për një afat të gjatë, ishte një angazhim kyç i mandatit të dytë dhe të fundit të Macron.

Megjithatë, rivalët e majtë të Macron, në një ofertë të dëshpëruar, kanë paraqitur ligjin e tyre të propozuar, duke anuluar rritjen e detyrueshme të kufirit të pensionit dhe në një letër të hapur drejtuar gazetës Le Monde dje, i kanë bërë thirrje presidentit të Asamblesë Kombëtare të lejojë votimin.

Autoritetet presin që deri në 600,000 protestues të marrin pjesë në protestat e sotme në Francë, më pak se gjysma e numrit të protestuesve në kulmin e tyre më 7 mars, ku morën pjesë 1.28 milionë njerëz.

Ndryshe nga mobilizimet e mëparshme, priten probleme të kufizuara në funksionimin e transportit publik dhe disa anulime fluturimesh veçanërisht në aeroportin Orly në kryeqytetin francez.

 

E pazakontë në Greqi/ Tufa e deleve konsumon 100 kg kanabis

BE: Asociacioni të fillojë menjëherë, pa vonesa dhe kushte

Blinken: Rusia po kryen krime kundër njerëzimit në Ukrainë

Steinmeier: Zgjidhje evropiane për problemet e migracionit

Franca “nuk do t’i mirëpresë migrantët” nga Lampeduza

Stefanos Kasselakis, surpriza e zgjedhjeve për lidershipin e Syrizas

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top