Real Madrid e Barça nuk mund të përdorin më El Clasico për të sponsorizuar sfidat mes tyre

Gjykata spanjolle e Patentave dhe Markave ka vendosur që Real Madrid dhe Barcelona nuk do të mund të përdorin më markën El Clasico për të nxjerrë në pah përplasjet mes dy skuadrave më të suksesshme në Spanjë. Real Madrid dhe Barcelona pësojnë kështu një humbje në frontin ligjor, që i godet të dy klubet e famshme. Gjykata spanjolle e Patentave dhe Markave në fakt ka refuzuar kërkesën e bërë nga Blancos në emër të të dy klubeve. Idea ishte për të mundësuar përdorimin e El Clasico për të sponsorizuar ndeshjet mes dy skuadrave.

S’ka më marketing apo reklama nga ana e të dy skuadrave me termin që tifozët e futbollit kanë përdorur gjithmonë për të përcaktuar sfidat e lavdishme mes dy skuadrave më të titulluara në Spanjë. Një sfidë që kishte dhe ka shumë implikime politike, por edhe sportive, por që nuk mund të quhet El Clasico.

 

Arsyet e Gjykatës së Patentave dhe Markave mund të gjurmohen në ekzistencën e një marke tjetër, “LaLiga: ElClasico”. Apo më saktë, sponsorizimi që La Liga i bën ndeshjes më të rëndësishme të kampionatit. Gjykata kishte frikë se ekzistenca e të dy markave mund të krijonte konfuzion mes entuziastëve. Kështu, dy klubet nuk do të jenë më në gjendje të fitojnë para duke e komercializuar sfidën historike. Vetëm La Liga do të jetë në gjendje ta bëjë këtë. Një vendim që i lë të gjithë paksa të hutuar dhe të pakënaqur, përveç Tebas, president i ligës spanjolle.

Jude Bellingham, përtej çdo parashikimi: 6 gola në 6 ndeshje e bëjnë Real Madrid të fluturojë

Cristiano Ronaldo hedh në gjyq Juventus: zbulohet dokumenti që shpëton klubin bardhezi

Video/ Shtatë gola e dy shtylla në Mynih, Bayern triumfon me spektakël: rezultate befasuese në Champions

Inteligjenca artificiale zgjedh formacionin më të mirë të historisë: ja cilët janë të përzgjedhurit të Chat GPT

Video/ Bellingham shemb ‘murin’ e Berlin në të 94’: barazim mes Galatasaray e Copenaghen

Flakadanët e trazirat me Poloninë, UEFA dënon Shqipërinë: gjobë e mbyllje e pjesshme e ‘Air Albania”

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top