Reagon Gigi Hadid rreth luftës Izrael-Palestinë

Modelja e njohur Gigi Hadid ka thyer heshtjen dhe ka reaguar për herë të parë për luftën mes Izraelit dhe Palestinës që ka nisur prej ditës së shtunë, datë 7 Tetor.

Në një shkrim të gjatë kushtuar konflikteve të përgjakshme mes palëve, modelja gjysmë palestineze është shprehur kundër sulmeve të Hamasit, teksa shtoi se terrorizimi i njerëzve të pafajshëm nuk është në përputhje dhe nuk i bën asnjë të mirë lëvizjes ‘Palestinë e Lirë’.

Ajo gjithashtu ka shprehur trishtim të thellë, për atë të cilën ajo e cilësoi tragjedi të pajustifikueshme.

Postimi i plotë:
Mendimet e mia janë me të gjithë ata që janë prekur nga kjo tragjedi e pajustifikueshme dhe çdo ditë që jetë të pafajshme merren nga ky konflikt – shumë prej të cilëve janë fëmijë. Kam ndjeshmëri të thellë dhe zemërthyer për luftën palestineze dhe jetën nën okupim, është një përgjegjësi që e mbaj çdo ditë.

Ndjej gjithashtu një përgjegjësi ndaj miqve të mi hebrenj për ta bërë të qartë, siç e kam bërë më parë: Ndërsa kam shpresa dhe ëndrra për palestinezët, asnjëra prej tyre nuk përfshin dëmin e një personi hebre.

Terrorizimi i njerëzve të pafajshëm nuk është në përputhje dhe nuk i bën asnjë të mirë lëvizjes ‘Palestina e Lirë’.

Ideja që e bën këtë ka nxitur një cikël të dhimbshëm, të gjatë dekadash të hakmarrjes (të cilat asnjë civil i pafajshëm, palestinez apo izraelit, nuk e meriton të jetë viktimë) dhe ndihmon në përjetësimin e idesë së rreme se të qenit pro-palestinez = antisemitik. Nëse jeni të lënduar ndërsa ndaj ngushëllimet e mia sot me të dashurit e mi, palestinezë dhe hebrenj, unë po ju dërgoj dashurinë dhe forcën time – kushdo dhe kudo që jeni.

Ka shumë ndjenja komplekse, personale dhe të vlefshme, por çdo njeri meriton të drejta elementare, trajtim dhe siguri; pavarësisht nga kombësia, feja, etnia apo vendi ku kanë lindur. E di që fjalët e mia nuk do të jenë kurrë të mjaftueshme ose nuk do të shërojnë plagët e thella të kaq shumë njerëzve, por lutem për sigurinë e jetëve të pafajshme, gjithmonë

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top