Queen Consort Camilla vendos karficën e Nënës Mbretëreshë

Për festimet e mbajtura të enjten e Madhe, Camilla – e përcaktuar në fakt thjesht si “Mbretëresha” në ftesën zyrtare të lëshuar për kurorëzimin e mbretit Charles, mbante një xhevahir familjar që nuk ishte asgjë tjetër veçse e parëndësishme. Në fakt, duke qenë se i përkiste nënës mbretëreshë, karfica e kristaltë e vendosur në xhaketën e Camilla-s, nuk mund të mos i kujtonte të gjithëve atë që gruaja e Xhorxhit VI kishte tashmë në buzë të kapelës së saj.

Me një kristal blu të errët në qendër të rrethuar me dekorime dhe motive Art Deco, sipas “Royal Watcher” mund të ishte blerë në atë kohë përpara turneut australian të mbajtur në vitin 1927. “Kjo karficë është bërë ndoshta nga Cartier”, : “Pas vdekjes së Nënës Mbretëreshë në vitin 2002, të gjitha xhevahiret e saj u trashëguan nga Mbretëresha, por si gruaja e nipit të preferuar të Nënës Mbretëreshë, Princit të Uellsit, shumë prej xhevahireve iu dhanë. Dukesha e Cornwall-it, duke përfshirë karficin me kristal të shkëmbit Art Deco, i cili u shfaq në Dukeshë menjëherë pas dasmës së saj».

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top