Protestat në veri/ Serbët vijojnë me listë prezencën, shtohet presioni mbi Kosovën

Protestat kundër ushtrimit e detyrës së kryekomunarëve të rinj, në tri komunat me shumicë serbe në veri të Kosovës, vazhdojnë edhe sot. Për të pestën ditë me radhë, protestuesit serbë janë mbledhur para komunës së Zveçanit dhe kanë nisur të nënshkruajnë në listën e pjesëmarrësve në tubim

Tensionet kanë përcjellë protestat që së fundmi janë zëvendësuar me fyerje e provokime. Ndërkaq kujtojmë se ndërkombëtarët kanë kërkuar reflektim dhe ruajtjen e paqes dhe të stabilitetit në veri të Kosovës. Ata kanë vë në presion diplomatik Kosovën për të shtensionuar situatën.

Janë tri kërkesa që BE-ja nxori për Kosovën:

Zgjedhje të reja, të menjëhershme.
Të sigurohet pjesëmarrja e serbëve të Kosovës në to.
Të nisë puna për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Asociacioni/ BE thirrje Kosovës: Nisni punën menjëherë, asnjë parakusht nuk pranohet

Escobar: Kosova të ketë një qasje më pragamtike, Lajçak nuk largohet

Ministri Sveçla: Nëse Vuçiç futet pa leje në Kosovë do të arrestohet

Osmani kërkon përshpejtimin e rrugës së Kosovës në BE

Osmani takohet me Chollet dhe Escobar: Roli i SHBA-së, kyç për të përfunduar me sukses dialogun

Lajçak reagon pas akuzave të Kurtit për njëanshmëri: BE dhe SHBA janë në të njëjtën linjë

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top