Propozimi i PS për votën e emigrantëve, PD del kundër

Anëtari i Partisë Demokratike në Grupin e Dialogut, Oerd Bylykbashi ka folur për mediat për propozimin e PS-së për votën e Diasporës.

Bylykbashi tha se me propozimin e PS-së do të votojnë vetëm ata emigrantë që kanë një adresë të rregullt dhe jo qindra mijëra emigrantë të tjerë që kanë ikur në vitet e fundit.

Ai po ashtu se edhe KQZ është pabalancuar në garancitë që jep që ligji të zbatohet të drejtë, duke përmendur rastin me mandatin e Fredi Belerit.

Bylykbashi: Propozimi që ka bërë PS, dështon elementin kryesor, nuk është çështja kryesore që të hiqet Ministria e Brendshme. Kemi një KQZ që është i pabalancuar në garancitë që jep që ligji të zbatohet drejtë.

Aktet dhe ndërhyrja e përdorimi në kundërshtim me Kushtetutën i Ligjit për Dekriminalizimin për cështje mandatit të Belerit, tregon se si KQZ ende nuk ka garanci që ai e zbaton ligji si duhet.

Por nuk është kjo çështja kryesore. Vota e emigrantëve vritet në parim duke kërkuar njësoj si më përpara që emigrantët të votojnë vetëm nëse kanë një adresë të ligjshme. Ata qindra mijëra emigrantë që kanë ikur vitet e fundit, që e vërteton edhe censusi i manipuluar, nuk do të kenë të drejtën e votës.

Ajo që ne kemi deklaruar është që të garantohet një sistem zgjedhor, nëpërmjet 5 qershor, i cili jo vetëm hap listat e zgjedhësve ku garantohet dhe barazoi e votës, por të bëhet në mënyrë që te ketë një proporcion të drejtë me vendimet e Kushtetueses.

Nëse do të kishim bërë një Reformë Zgjedhore konsensuale, do të kishim gjetur një formulë shumë më të mirë për të trajtuar edhe votën e emigrantëve.

Ajo që ka bërë PS është një truk i mëtejshëm për të mbajtur statuskuon siç deklaroi Rama në dhjetor të 2023.

 

 

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top