Presidenti i RMV: Prania e 5 mijë trupave të NATO-s në Kosovë garanton mospërhapjen e konfliktit

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, në një intervistë për një radio vendase, tha se prezenca e 5 mijë trupave të NATO-s në Kosovë është një garanci që kriza nuk do të përhapet në rajon dhe është mirë që Maqedonia e Veriut, Mali i Zi dhe Shqipëria janë anëtare të NATO-s, kështu që mund të parandalohet një konfrontim i drejtpërdrejtë midis ushtrive të Kosovës dhe Serbisë.

“Ka pasur situata të ngjashme edhe më pare, pa trupat e NATO-s atje, konflikti do të ishte përhapur. Së pari, do të kishte ka qenë një konfrontim i drejtpërdrejtë ndërmjet ushtrive dhe policisë së Serbisë dhe Kosovës dhe më pas kjo do të ishte përhapur në rrethinë”, tha Pendarovski.

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top