Premier League, revolucioni VAR: arbitrat do të shpjegojnë vendimet në kohë reale

Epoka e VAR-it është gati të përjetojë një revolucion të ri, të rëndësishëm. Ifab në fakt u ka dhënë dritën jeshile arbitrave të Premier League për të shpjeguar drejtpërdrejt në fushë, që do të thotë në kohë reale, arsyet e vendimeve të tyre të lidhura me episodet e VAR. Do ta bëjnë ashtu si ndodh në rugby, përmes një mikrofoni. E shpjegimi mund të dëgjohet si nga spektatorët e pranishëm në tribuna ashtu edhe nga publiku televiziv.

Arbitrat e ndeshjeve do t’u tregojnë lojtarëve të përfshirë arsyet përse u mor një vendim i caktuar pas konsultimit me VAR ose pas një rishikimi në terren. E ky dialog do të jetë i dëgjueshëm për të gjithë, përfshirë tifozët.

Konfirmimi zyrtar duhet të vijë nga Asambleja e Përgjithshme, e planifikuar për në muajin mars. Më pas do t’i mbetet klubeve të Premier të shprehen. Nëse ka miratim përfundimtar eksperimentimi do të fillojë nga sezoni i ardhshëm.

 

Disa teste janë kryer tashmë në pjesë të ndryshme të botës vitin e kaluar, veçanërisht në kampionatin meksikan dhe Kupën e Ligës Portugeze. Kreu i arbitrave anglezë, ish-arbitri Howard Webb, ishte ndër mbështetësit kryesorë të këtij revolucioni. Kjo do të garantojë një transparencë më të madhe dhe do të kufizonte, të paktën teorikisht, dyshimet dhe polemikat.

 

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top