Përmbytjet katastrofike në Libi/ Bilanci i orëve të fundit: Mbi 5,000 të vdekur

Më shumë se 5000 njërëz kanë humbur jetën dhë 10 000 të tjerë raportohen të zhdukur pasi reshjet e dendura të shiut shkaktuan shembjen e dy digave, duke shtuar më shumë ujë në zonat tashmë të përmbytura.

“Të paktën 5,300 njerëz mendohen të vdekur”, është shprehur të martën ministria e brendshme e qeverisë lindore të Libisë. “Në qytetin lindor të Dernas, i cili ka përjetuar edhe humbjet më të mëdha janë raportuar të zhdukur rreth 6,000 njerëz”, tha Othman Abduljalil, ministër i shëndetësisë në administratën lindore të Libisë. Ai e quajti situatën “katastrofike”, kur vizitoi qytetin të hënën. Sipas autoriteteve vendase lagje të tëra në qytet janë ende në pushtetin e ujit.

Spitalet në Derna nuk janë më të operueshme dhe morgjet janë të mbushura, ka treguar Osama Aly, një zëdhënës i shërbimit të urgjencës dhe ambulancës. Trupat e pajetë janë lënë jashtë morgjeve në trotuare, tha ai për CNN.

“Nuk ka shërbime urgjence të dorës së parë. Njerëzit po punojnë për momentin për të mbledhur trupat e kalbur,” tha Anas Barghathy, një mjek që aktualisht është vullnetar në Derna.

Libia u godit nga stuhia mesdhetare Daniel këtë fundjavë, duke përmbytyr mijëra shtëpi dhe shkaktuar mijëra viktima. Një javë më parë nga e njëjta stuhi u godit edhe Greqia e cila akoma po vuan pasojat e përmbytjes.

 

 

E pazakontë në Greqi/ Tufa e deleve konsumon 100 kg kanabis

BE: Asociacioni të fillojë menjëherë, pa vonesa dhe kushte

Blinken: Rusia po kryen krime kundër njerëzimit në Ukrainë

Steinmeier: Zgjidhje evropiane për problemet e migracionit

Franca “nuk do t’i mirëpresë migrantët” nga Lampeduza

Stefanos Kasselakis, surpriza e zgjedhjeve për lidershipin e Syrizas

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top