Parashikimi i motit: Rënie temperaturash dhe reshje shiu

Vendi ynë do të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike dhe vlera termike në rënie të ndjeshme për shkak të depërtimit të masave ajrore polare që ka përfshirë pjesën më të madhe të Europës. Si shkak i këtij depërtimi problematik do të bëhen ngricat në akset rrugore.

Moti pritet të jetë me reshje shiu të herëpasherëshme me intensitet të ulët e hera–herës mesatar në dy ekstremet veri-jug. Në zonën e alpeve, verilindje mbi 1000 metër dhe malësitë e jugut në lartësitë mbi 800 metër do të ketë reshje bore me intensitet të ulët. Era me drejtim verilindje-juglindje do të jetë me shpejtësi 1-8m/s, përgjatë vijës bregdetare dhe lugina. Era heras-herës bëhet relativisht intensive me shpejtësi 10-15m/sek. Valëzimi në dete do të jetë 1-3 ballë.

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top