Sipas MeteoAlb kthjellime dhe alternime të shpeshta vranësirash dominojnë motin në të gjithë Shqipërinë më të dendura vranësirat paraqiten në zonat malore përgjatë kufirit lindor.

Por mesdita sjellë largim të vranësirave duke bërë që kushtet e motit të qëndrueshëm të jenë dominuese.Temperaturat e ajrit janë ulur ndjeshëm në mëngjes por rriten lehtë në mesditë duke luhatur vlerat termike nga -5°C deri në 14°C.