Moti sot paraqitet me kthjellime dhe vranësira të lehta deri pasdite kur vranësirat shtohen në veri por nuk sjellin reshje.

Temperaturat e ajrit mbeten relativisht të ulëta gjatë mëngjesit, por vijon rritja e vlerave termike gjate mesditës kur priten maksimume deri 12 gradë në zonat malore dhe mbi 16 gradë do të shënojnë temperaturat në bregdet dhe zonat e ulëta.