Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga qëndra me presion të ulët atmosferik e cila kushtëzon mot me reshje shiu dhe bore  në vendin tonë. Moti sot do të jetë me vranësira të dendura të pasuara nga rreshje në zonën perëndimore me aktivitet kryesor në orët e para të mëngjesit, në zonat malore do të ketë reshje bore.
Era do të jetë me drejtim Jug-Perëndim me shpejtësi deri në 15 -20 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 5 me lartësi vale 1,5 deri në 1,5 metër në det hapur. Temperaturat do të jenë me rënie.