Sipas MeteoAlb: Vendi ynë në pjesën e parë të ditës do të jetë në mbizotërimin e motit të kthjellët në zonat bregdetare dhe të ulëta. Ndërsa në zonat malore do të ketë kalime të pakta vranësirash. Por edhe pse në pjesën e dytë të ditës parashikohet që vranësirat të bëhen më të dukshme, ato nuk do të mund të sjellin reshje në Shqipëri.

 

 

Temperaturat e ajrit do të vijojnë të rriten në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga -3°C deri në 15°C. Era do të fryjë mesatarisht det me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi Verior duke krijuar në det dallgëzim 2 – 3 ballë.