Ditën e sotme do të mbizotërojë kryesisht moti i kthjellët. Pjesa e parë e ditës do të jetë në mbizotërimin e motit të kthjellët në pjesën më të madhe të territorit Shqipëtar. Në orët e pasdites parashikobet të ketë kalime vranësirash.

Temperaturat e ajrit do te vijojnë të rriten në mëngjes dhe mesditë duke luhatur vlerat nga 3°C deri në 23°C.