Origjina e Covid/ Shkencëtarët kinezë publikojnë të dhënat e shumëpritura

Një ekip kërkimor në Kinë ka publikuar analiza të mostrave të marra më shumë se tre vjet më parë në lidhje me shpërthimin e Covid-19. Tregu i gjesë së gjallë në Wuhan ka qenë një pikë kryesore në kërkimin e origjinës së koronavirusit.
Por ky është studimi i parë i rishikuar nga kolegët i provave biologjike të mbledhura nga tregu në vitin 2020. Këto të dhëna mund të hapin linja të reja hetimi se si filloi shpërthimi.

Hulumtimi zbulon se tamponët që rezultuan pozitivë për virusin përmbanin gjithashtu material gjenetik nga kafshët e egra. Disa shkencëtarë thonë se kjo është dëshmi e mëtejshme se sëmundja fillimisht u transmetua nga një kafshë e infektuar te njerëzit.

Por të tjerë kanë kërkuar kujdes në interpretimin e gjetjeve dhe mbetet e paqartë pse u deshën tre vjet që përmbajtja gjenetike e mostrave të bëhej publike. Një tjetër teori është përqendruar në sugjerimin se virusi ka rrjedhur aksidentalisht nga një laborator në Ëuhan .

Ekipi hulumtues kinez postoi një version të hershëm të studimit të tyre në internet në shkurt, por ata nuk publikuan informacionin e plotë gjenetik që përmbahej në mostrat e mbledhura nga tregu.

Kjo analizë e re, e cila është vërtetuar nga shkencëtarë të tjerë përpara se të publikohej në revistën Nature, përfshin detaje më të rëndësishme për përmbajtjen e atyre mostrave, të cilat u mblodhën nga tezgat, sipërfaqet, kafazet dhe makineritë brenda tregut.

Punimi i ekipit hulumtues kinez tregoi se disa mostra, të mbledhura nga zonat ku shiteshin kafshë të egra kishin rezultuar pozitive për virusin. Analiza e tyre tregoi gjithashtu se kafshët që tani njihen si të ndjeshme ndaj virusit, veçanërisht rakun, shiteshin të gjalla në ato vende.

Por studiuesit kinezë kanë theksuar se zbulimet e tyre nuk kanë prova përfundimtare se si filloi shpërthimi. Ekziston mundësia, që virusi të jetë sjellë në treg nga një person i infektuar dhe jo nga një kafshë.

Prof David Robertson, nga Universiteti i Glasgoë, është një virolog i cili është përfshirë në hetimin gjenetik të origjinës së SARS-CoV-2 që kur u shfaq në 2020.

“Gjëja më e rëndësishme është se ky grup i të dhënave shumë i rëndësishëm tani është publikuar dhe i disponueshëm për të tjerët për të vazhduar hetimet,” tha ai.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top