OKB: Qindra pacientë kanë ngecur në spitalet e Gazës

Qindra njerëz janë bllokuar në spitalet në veri të Gazës dhe nuk janë fizikisht në gjendje të lëvizin në jug, tha kreu i agjencisë së OKB-së për refugjatët palestinezë në territor.

Tom White nga UNRWA i bëri jehonë asaj që mjekët dhe organizatat e tjera bamirëse kanë thënë, se është e pamundur të zhvendosen pacientët nga spitalet si Al-Quds në Gazën veriore, raporton BBC. Gjysmëhëna e Kuqe Palestineze thotë se Izraeli u tha atyre që të evakuonin spitalin të dielën, ndërsa sulmet vazhdojnë aty pranë.

“Shumë njerëz në veri po kërkojnë strehim në shkollat ​​e UNRWA, ata po kërkojnë strehim në spitale. Unë u ngrita dhe në një nga spitalet këtë javë dhe ka qindra e qindra pacientë që nuk mund të zhvendosen. Ai tha se shumë njerëz në veri – jo vetëm pacientë – gjithashtu “nuk mund të lëvizin sepse fizikisht nuk kanë transport, nuk kanë mjete. Njerëzit janë shumë të uritur, shumë të etur dhe shumë të frikësuar, dhe shumë po jetojnë me copa buke dhe kur të mundemi, ne do t’u marrim ushqim të konservuar”, tha White.

Izraeli ka nisur një fushatë masive të bombardimeve ajrore të Rripit të Gazës pas një sulmi ndërkufitar të grupit palestinez Hamas në territorin izraelit më 7 tetor. Më shumë se 9,400 njerëz janë vrarë në konflikt, duke përfshirë 8,005 palestinezë, kryesisht fëmijë dhe gra, dhe mbi 1,400 izraelitë. Zëdhënësi i ushtrisë izraelite Daniel Hagari njoftoi të shtunën se forcat izraelite po zgjeronin operacionet e tyre dhe po kalonin në “fazën tjetër të luftës sonë kundër Hamasit”, e cila përfshin operacionet tokësore. 2.3 milionë banorët e Gazës po përballen me mungesën e ushqimit, ujit, karburantit dhe ilaçeve për shkak të bllokadës së Izraelit.

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top