OKB ngre alarmin: 99 punonjës tanë janë vrarë në Gaza

Juliette Touma, drejtoresha e komunikimit në agjencinë e OKB-së për refugjatët palestinezë (UNRËA), deklaron se situata në Gaza po përkeqësohet gjithnjë e më shumë. UNRWA tani po ndihmon më shumë se 700,000 njerëz në 150 strehimoret e saj, tha ajo për BBC News.

Edhe kolegët e Touma-s po vazhdojnë të vriten, thotë ajo, duke theksuar se shifra është deri në 99. “Ne nuk kemi furnizime dhe kemi të njëjtin problem me mungesën e karburantit,” -thotë ajo, duke shtuar se fëmijët po kërkojnë nga zyrtarët e OKB-së që vizitojnë Gazën një copë bukë ose një gllënjkë uji.

Asnjë karburant nuk është lejuar në Gaza që nga sulmet e Hamasit më 7 tetor. Izraeli thotë se ka mjaft në territor, duke akuzuar Hamasin për grumbullimin e tij.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top