Nis muaji i shenjtë i Ramazanit për besimtarët myslimanë në të gjithë botën

Gati një e katërta e popullësisë botërore e ka nisur ndryshe këtë 23 mars. Lindja e diellit ata i ka gjetur duke argjëruar. Besimtarët myslimanë nisën muajin e Ramazanit, muajin më të shenjtë të kalendarit islamik. Tradita ka nisur që në shekullin e nëntë dhe përkujton muajin kur profeti Muhamed ishte mbyllur në një shpellë, në veri të Mekës, për ripërtëritje shpirtërore. Njerëzit në mbarë botën nisin ritin, i cili vijon për 30 ditë me radhë.

Rreth dy të tretat e muslimanëve jetojnë në rajonin e Azisë-Paqësorit, veçanërisht në Indonezi. Agjërimi shoqërohet jo vetëm nga lutje të shumta, por edhe nga një mori traditash lokale që ndryshojnë nga vendi në vend. Fundi i Ramazanit shënohet me festën e Fitër Bajramit.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top