Në pushtet nga 2012, Xi Jinping fiton mandatin e tretë si president i Kinës

Udhëheqësi i Kinës Xi Jinping ka siguruar një mandat të tretë historik si president nga parlamenti i vendit. Ai pason një konsolidim të pushtetit që e ka bërë Xi, liderin më dominues të Kinës ndër breza. Në sistemin kinez të qeverisjes, funksionet e presidentit janë kryesisht ceremoniale. Fuqia e Xi vjen nga fakti se ai ishte Sekretar i Përgjithshëm i Partisë Komuniste dhe Kryetar i Komisionit Qendror Ushtarak (CMC).

Atij iu dorëzuan të dy postet në një kongres partie tetorin e kaluar. Konfirmimi i mandatit të tij të tretë si president pritej gjerësisht. Emërimi i një kryeministri të ri dhe ministrave të ndryshëm në ditët në vijim konsiderohet më i rëndësishëm. Të emëruarit e rinj pritet të jenë kryesisht besnikë të Xi Jinping. Kjo përfshin Li Qiang, i cili pritet të shërbejë si numri dy i Xi.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top