Në 140 vite, këto janë reshjet më intensive për Pekinin

Shirat vdekjeprurës që goditën kryeqytetin e Kinës ditët e fundit ishin më të fortat që nga fillimi i regjistrimeve 140 vjet më parë, tha shërbimi i motit të qytetit.

“Shuma maksimale e reshjeve të regjistruara gjatë kësaj stuhie, e cila ishte 744.8 milimetra, ndodhi në rezervuarin Wangjiayuan në Changping”, tha Shërbimi Meteorologjik i Pekinit të mërkurën.

Ishte “reshjet më të mëdha në 140 vjet”, kur filluan të dhënat e Pekinit, shtoi ai.

Vëllimi më i madh i regjistruar më parë ishte 609 milimetra në 1891, shtoi shërbimi.

Stuhia Doksuri, një ish-super tajfun, përfshiu Kinën në drejtim të veriut pasi goditi provincën jugore Fujian javën e kaluar, pas goditjes së saj në Filipine.

Shirat e dendur filluan të godasin kryeqytetin zakonisht të thatë dhe zonat përreth të shtunën.

Sasia e regjistruar në vetëm 40 orë iu afrua mesatares së reshjeve për të gjithë muajin korrik.

Media shtetërore paralajmëroi javën e kaluar se 130 milionë njerëz do të preken nga reshjet ekstreme të mëdha në të gjithë Kinën veriore.

Një pjesë e periferisë së Pekinit dhe zonave përreth mbeten të goditura keq nga shirat, me mediat shtetërore që raportojnë se 974,400 njerëz janë evakuuar në kryeqytet dhe provincën fqinje Hebei.

Megjithatë autoritetet në kryeqytet hoqën alarmin e kuq për përmbytje të mërkurën në mëngjes “pasi rrjedha e ujit në lumenjtë kryesorë ka shkuar nën shenjën paralajmëruese”, raportoi Xinhua.

Makinë pastrimi

Me zbutjen e reshjeve, fokusi u zhvendos në operacionin e ndihmës me qindra punëtorë shpëtimi nga Kryqi i Kuq Kinez që u dërguan në zonat e goditura fort për të pastruar mbeturinat dhe për të ndihmuar në evakuimin e viktimave, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve Xinhua.

Të martën, transmetuesi shtetëror CCTV tha se shirat kishin vrarë të paktën 11 njerëz në Pekin, dy prej të cilëve ishin punëtorë “të vrarë në detyrë gjatë shpëtimit dhe ndihmës”.

Trembëdhjetë persona ishin ende të zhdukur, por 14 të tjerë ishin gjetur të sigurt, tha transmetuesi.

Në provincën fqinje Hebei, nëntë persona u vranë dhe gjashtë u zhdukën, tha ai.

Dy viktima të tjera u raportuan në provincën verilindore Liaoning gjatë fundjavës.

Presidenti Xi Jinping bëri thirrje të martën për “çdo përpjekje” për të shpëtuar ata “të humbur ose të bllokuar” nga shirat.

Dhe duke vizituar një vend pune në Mentougou të Pekinit – një nga zonat më të goditura të kryeqytetit – zëvendëskryeministri Zhang Guoqing kërkoi përpjekje “të gjithanshme” për të shpëtuar ata që ende janë të zhdukur.

“Prioriteti kryesor i punës aktuale është të shpëtojë jetë njerëzish, të garojë me kohën për të kërkuar njerëzit e zhdukur ose të bllokuar dhe të minimizojë viktimat,” tha Zhang, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve Xinhua.

Kina ka përjetuar mot ekstrem dhe ka shënuar temperatura rekord këtë verë, ngjarje që shkencëtarët thonë se po përkeqësohen nga ndryshimet klimatike.

Vendi është tani në gatishmëri për ardhjen e tajfunit Khanun, stuhia e gjashtë e tillë e vitit, teksa i afrohet bregut lindor të Kinës.

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top