Ndahet nga jeta poeti, Hamit Aliaj

Poeti i njohur, Hamit Aliaj, është ndarë nga jeta në moshën 69-vjeçare.

Lajmin e trishtë e ka bërë të ditur Luan Rama përmes një postimi në profilin e tij në “Facebook”.

“Ike në heshtje,

dhimbjen e more me vete,

për të mbetur përjetësisht

gjëmim mes malesh,

dhe këngë ndër zemra!

U prehsh në paqe e të ndrittë shpirti miku im!” shkruan Luan Rama për poetin e njohur.

 

Hamit Aliaj lindi në fshatin Kasaj të Tropojës në vitin 1954.

Ai është ndër poetët më të njohur, por edhe autori i shumë këngëve tropojane.

Jetëshkrimi:

 

1982-1995: mësues në Gjimnazin e Bajram Currit

1995-2001: drejtor i QKF, Bajram Curr

2001-2003: këshilltar i Jashtëm në Ministrinë e Kulturës, Tiranë

2003-2005: drejtor i Agjencisë Qendrore të Librit, Tiranë

2011- 2014: specialist në Komitetin Shtetëror për Kultet, Tiranë

Puna kërkimore, letraro-artistike e shkencore

Libra me poezi:

1974: “Bjeshkët janë mbiemri im”, Tiranë

1979: Epike (me bashkautor), Prishtinë

1986: “E ruaj një fjalë për ty”, Tiranë

1990: “Lotin nuk ta fal”, Tiranë

1997: “Mungon viti Një”, Tiranë

2006: “Njëqind vjet e Martë”, Tiranë

2012: “Ali Iber Nezaj” (monografi), Tiranë

2017: “E hëna e përtej botës”

2021: “N’Dardani bjen nje tupan”

Studime shkencore-letrare

1979: “Epika legjendare shqiptare” (Arkivi i Fakultetit të Filologjisë)

2009: “Tri shenjtëri të mëdha” (në hyrje të librit “Dervish Luzha nje yll drite”)

Shënim: Redaktor i mbi 30 librave artistikë e studimorë për kulturën e historinë. Titujt e këtyre librave janë të regjistruar në sistemin kompjuterik të Bibliotekës Kombëtare, Tiranë.

Skenare filmash dokumentarë:

1981: “Ylbere mbi Alpe”

“Moj sharki e lehtë si era” (kushtuar Dervish Shaqes)

1997: “Zambakët e munguar” (kushtuar shkrimtarit Sulejman Krasniqi në 60-vjetorin e lindjes)

2000: “Ylberi i Lirisë” (kushtuar çlirimit të Kosovës)

2000: “Nga luftërat vijmë…” (realizuar në Kosovë për “RTSH”)

2002: “Pranverat që ndalen rrugës”

2008: “Agu i Lirisë” (realizuar në Kosovë me 17 shkurt 2008 ditën e shpalljes së Pavarësisë)

Janë nga i njëjti autor edhe shumë dokumentare të tjera, të cilat gjenden në Arkivin e “TVSH”-së.

Publicistikë: Autor i mbi 200 shkrimeve kryesisht në zhanrin e esesë, portretit letrar dhe reportazheve. Këto shkrime janë të botuara në periodikun e kohës.

Këngë:

Autor i mbi 200 këngëve:

Autor i të gjitha këngëve të Ansamblit “Dardania” në Festivalin e Gjirokastrës 1988 dhe në atë të Beratit 1995.

Çmime në konkurset kombëtare e ndërkombëtare:

1973: Çmimin e parë për poezi në konkursin e letrareve të shkollave të mesme të Republikës 1973: Çmimi i tretë për libër poetik në konkursin e 30-vjetorit të Ushtrisë

1974: Çmim për libër poetik në konkursin e 40-vjetorit të Çlirimit

1977: Çmimi i parë në publicistikë në konkursin vjetor të gazetes ” Drita ”

1977: Çmimi i parë për dokumentarin e 20-vjetorit të Universitetit të Tiranës

1981: Çmimi i parë për dokumentarin “Ylbere mbi Alpe” (me bashkëautor S.Bucpapaj )

1982: Çmim i dytë në Konkursin Kombëtar të 70-vjetorit të Pavarësisë, për librin poetik “E ruaj një fjalë për ty”

1999: Çmim i parë në Festivalin e Gjirokastrës për tekstin e këngës “Ani Rushe Rexha…”

2000: Çmim i parë në Festivalin e Këngës Qytetare Tiranë, për të njëjtin tekst, 17 dhjetor

2006: Çmim i parë i shoqëruar me “Gold Coup” (“Kupa e Artë”), për cikël me poezi në revisten “Fatjon Art”, Detroid, SH.B.A

2017 : Libri “E hëna e përtejbotës” shpallet libri më i mirë poetik i vitit nga klubi letrar “Gjon Nikollë Kazazi” Gjakovë

Mirënjohje e tituj:

1983: dekoruar me medaljen “Naim Frashëri” nga Kuvendi Popullor

1988: “Urdhri i punës i klasit të 3-të” nga Kuvendi Popullor

2002: titulli “Krenaria e Qytetit”, B.Curr

2008: titulli “Nder i Unionit Artistik të Kombit Shqiptar”

2012: titulli “Mirënjohje” nga Komuna Margegaj, Tropojë

2014: titulli ”Mjeshtër i Madh” nga Presidenti i Republikës së Shqipërisë

2019: titulli “Qytetar Nderi” nga Bashkia Tropojë.

 

"Dear readers and viewers of national TV, the novel ‘Donika,Flamur Bucpapaj violin girl’ is now circulating in all the libraries of London and New York. The novel is also available online for anyone who wishes to read it."

Donika, bir kız çocuğu, kemanıyla birlikte bir roman/ Flamur Bucpapaj tarafindan yazildi

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top