Napoli-Real Madrid: një tërmet i fortë tronditi mbrëmë zonën

Një tërmet e bëri veçanërisht të mbushur me ngjarje natën e ndeshjes Napoli-Real Madrid, ndeshje e vlefshme për ditën e dytë të grupit C të Champions League.

Tërmeti, me magnitudë 4.0, ndodhi në Fushat Phlegraean në një thellësi prej 2.6 kilometrash dhe u ndje dukshëm në komunat e zonës Phlegraean dhe në lagjet e Napolit, duke përfshirë qendrën historike, si dhe në lagjet Bagnoli, Pianura, Agnano, Fuorigrotta, Vomero, Arenella, Rione Alto.

Ky është tërmeti i dytë më i fortë në 40 vitet e fundit në këtë zonë, pas asaj të pak ditëve më parë, 27 shtatorit, me magnitudë 4.2. Shumë njerëz lanë banesat e tyre dhe dolën në rrugë si në Fuorigrotta ashtu edhe në komunat e zonës Phlegraean. Për momentin nuk ka dëme të konsiderueshme, por në zonën e Agnano-s disa suva janë shkëputur nga ndërtesat.

Pas goditjes së parë, sizmografët e Observatorit Vezuvian – INGV regjistruan tetë tërmete të tjera në 15 minutat në vijim. Pak më parë, në orën 20:53, u raportua një tjetër tërmet, me epiqendër në Agnano, ende në të njëjtën zonë, me magnitudë 1.8 ballë në një thellësi 2.4 kilometra.

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top