Mitsotakis çon në NATO përplasjen me Shkupin: Çështja e emrit e panegociueshme!

“Kjo është një çështje që unë kam ndërmend ta ngre,” tha Mitsotakis në Këshillin për Marrëdhëniet me Jashtë, duke e quajtur çështjen e emrit “thjesht të panegociueshme”.

“Nuk është konstruktiv. Nuk ndihmon rrugën evropiane të Maqedonisë së Veriut. Është një kompleksitet i panevojshëm në një kohë kur ne duhet të kërkojmë zona të konvergjencës,” tha ai, raportojnë mediat e huaja.

Mitsotakis më parë ka kërcënuar se Greqia mund të rrezikojë rrugën e Maqedonisë së Veriut drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian. Greqia në vitin 2018 arriti një marrëveshje në të cilën fqinji i saj verior ra dakord ta quante veten Maqedonia e Veriut në vend të Maqedonisë së ngarkuar historikisht, me Athinën që më pas hoqi veton e saj të gjatë për hyrjen e ish-republikës jugosllave në NATO. Presidentja e re Gordana Siljanovska-Davkova në betimin e saj në maj e quajti dy herë vendin Maqedoni dhe jo Maqedoninë e Veriut.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top