Ministri i Jashtëm Fidan: Turqia nuk do të lejojë që vuajtjet e palestinezëve të vazhdojnë

 

Ministri i Jashtëm turk tha se shteti i tij nuk do të lejojë kurrë që vuajtjet e palestinezëve të vazhdojnë. Duke iu drejtuar Samitit të Paqes, ai tha se nëse sulmet izraelite vazhdojnë, këto sulme do të kërcënojnë stabilitetin dhe paqen globale, me përshkallëzim gjeografik.

“Konflikti Izrael-Palestinë kërkon një mekanizëm të ri garancie”, tha ministri i jashtëm turk.

Fidan vuri në dukje se konflikti izraelito-palestinez kërkon një mekanizëm të ri garancie dhe është e nevojshme të garantohen hapat e ndërmarrë nga palët për një paqe të drejtë. Samiti, me pjesëmarrjen ndërkombëtare arabe dhe të OKB-së, diskuton situatën në zhvillim në Gaza, të ardhmen e çështjes palestineze dhe procesin e paqes.

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top