Michal J. Fox flet për betejën me sëmundjen e Parkinsonit

Michael J. Fox së fundmi foli për jetën e tij me sëmundjen e Parkinsonit ndërsa promovonte dokumentarin e “Still: A Michael J. Fox Movie”, në Festivalin e Filmit South by Southwest në Teksas.

Pavarësisht se e ka sëmundjen prej më shumë se 30 vitesh, aktori është mirënjohës për jetën që ka. Ai tha, “Parkinson është i keq – por është një jetë e mrekullueshme.” Fox, i cili u diagnostikua me Parkinson në moshën 29-vjeçare në 1991, tha se nuk kishte zgjidhje tjetër veçse të mobilizonte njerëzit që të ishin të vetëdijshëm për sëmundjen. “Duhet të jap gjithçka që kam. Unë paraqitem dhe bëj më të mirën që mundem”.

Kur u pyet se si e zbuloi betejën e tij mjekësore në vitin 1998, Michael tregoi se paparacët e “detyruan” atë për ta bërë këtë. “Paparacët dhe të tjerat, ata qëndronin jashtë banesës sime dhe më sulmonin si “Çfarë po ndodh me ty?” tha ai. “Unë thashë, ‘Nuk mund t’i bëj fqinjët e mi të merren me këtë’, kështu që dola dhe ishte e mrekullueshme. Ishte një gjë e mrekullueshme.” Fox beson se ka gjëra për të mësuar nga sëmundja dhe njerëzit duhet të ecin përpara në vend që të mëshirojnë veten. “Mëshira është një formë e mirë abuzimi,” shtoi ai. “Ka gjëra për të mësuar nga kjo, kështu që le të bëjmë atë dhe të vazhdojmë përpara.”

 

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top