Mianmar/ Sulm në manastir, raportohet për 22 të vdekur, midis tyre 3 murgj

Të paktën 22 persona, duke përfshirë tre murgj, u vranë në një manastir në shtetin jugor Shan të Mianmarit.

Mediat e huaja shkruajnë se ngjarja ka ndodhur të shtunën e kaluar. Grupet kryengritëse lokale dhe junta e mbështetur nga ushtria akuzuan njëri-tjetrin për kryerjen e masakrës në manastir.

Që prej marrjes së pushtetit nga udhëheqësit ushtarak Min Aung Hlaing, Muanmari është zhytur në dhunë politike.

Grushti i shtetit u pasua nga një goditje brutale ushtarake kundër demonstruesve pro-demokratë që dolli dhunë kundër civilëve, të rrëmbyer nga bastisjet e natës dhe të dyshuar si të torturuar në paraburgim.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top