Mbyllen tre centralet e fundit bërthamorë në Gjermani

Tre reaktorët e fundit bërthamorë në Gjermani, të cilët kishin marrë vendimin që në dekadën e kaluar për të qenë të pavarur nga kjo formë energjie, do të çaktivizohen. Fabrikat që mbyllen janë Emsland në Saksoninë e Ulët, Isar 2 në Bavari, Neckarwestheim në Baden-Württemberg. Të treja siguruan në vitin 2022 rreth 6.5% të energjisë që i nevojitet Gjermanisë.

Edhe pse Gjermania kishte filluar heqjen graduale të termocentraleve bërthamore dy dekada më parë, në vitin 2010 kancelarja Merkel tha se vendi do t’i përdorte. Por katastrofa e Fukushimës në Japoni në 2011, pas cunamit, ishte katalizatori për vendimin e Berlinit për të mbyllur të gjitha centralet bërthamore. Që nga viti 2003, 16 centrale bërthamore janë mbyllur.

Gjithashtu planifikohet që të gjitha fabrikat e qymyrit të mbyllen deri në vitin 2038 dhe “bllokimet” e para do të fillojnë në vitin 2030. Vitin e kaluar, energjia elektrike e Gjermanisë është prodhuar me 30% nga qymyri, 22% nga era, 13% nga gazi natyror dhe 10% nga dielli. Pjesa tjetër prodhohej nga centralet bërthamore, biomasa ose hidrocentralet.

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top