Mbi 78,700 kërkesa për azil në Britani në një vit. Shqipëria mban vendin e parë

Numri i kërkesave për azil në Mbretërinë e Bashkuar ka arritur nivelin më të lartë në dy dekada, zbuluan sot shifrat e reja të Home Office.

Kishte gjithsej 78,768 aplikime që lidhen me 97,390 persona në vitin që përfundon në qershor 2023, 19 % më shumë se një vit më parë.

Shqiptarët ishin kombësia më e zakonshme që aplikonte për azil në Britani, me 11,790 aplikime – 7,557 prej të cilave erdhën nga mbërritjet me anije që kalonin Kanalin.

Afganët ishin kombësia e dytë më e zakonshme, me 9,964 aplikime, pothuajse dyfishi i numrit në 12 muajt e mëparshëm (5,154).

 

Më shumë se 19,000 emigrantë kanë mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar pasi kaluan Kanalin deri më tani këtë vit, me 345 persona që kaluan të mërkurën.

Statistikat e sotme të emigracionit zbuluan se numri i rasteve të azilit ka arritur një rekord të ri.

Një total prej 175,457 personash prisnin një vendim fillestar për një kërkesë për azil në MB në fund të qershorit 2023, 44% më shumë nga 122,213 në fund të qershorit 2022, shifra më e lartë që nga fillimi i regjistrimeve aktuale në 2010.

Numri i azilkërkuesve që prisnin më shumë se gjashtë muaj për një vendim fillestar ishte 139,961 në fund të qershorit, 57% më shumë nga viti në vit nga 89,231 dhe një tjetër rekord.

Rritja ishte ‘për shkak të më shumë rasteve që hynë në sistemin e azilit sesa marrja e vendimeve fillestare’, tha Home Office.

Megjithatë, numri i çështjeve që presin një vendim është rritur me më pak se 1% në tre muajt deri në fund të qershorit, duke sugjeruar se rritja po ngadalësohet.

Janë marrë 23,702 vendime fillestare për aplikimet për azil në MB në vitin deri në qershor 2023, me 61% më shumë nga 14,730 në vitin deri në qershor 2022.

Gjithashtu mbi 20.766 vendime të marra në vitin kalendarik para pandemisë 2019.

Stephen Kinnock, ministri i emigracionit në hije i laburistëve, tha: “Këto statistika të reja paraqesin me terma të qartë kaosin e plotë që konservatorët kanë krijuar në sistemin e emigracionit dhe azilit”.

“Numri i mbetur i azilit ka arritur një rekord të ri, me 175,000 njerëz që presin tani për vendime.

Vetëm një për qind e 45,000 rasteve të varkave të vogla të vitit të kaluar kanë marrë një vendim dhe numri i azilkërkuesve të dështuar që janë kthyer është gjithashtu një rënie e madhe 70 për qind që nga viti 2010. Ky është një rekord katastrofik për Kryeministrin dhe Sekretarin e Brendshëm”.

“Me këtë nivel keqmenaxhimi, ka shumë pak perspektivë për të reduktuar faturën jashtëzakonisht të lartë për dhomat e hoteleve për të gjithë ata që kanë mbetur në harresë, duke i kushtuar aktualisht taksapaguesit britanik 6 milionë paund në ditë”.

 

 

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top