Marion Bartoli, ish-kampionia e tenisit, leksione futbolli për Sanchez: “Nuk di më të godasë as një penallti!”

Futbollistët profesionistë janë mësuar të marrin kritika, veçanërisht nga gazetarët dhe njohës të fushës. E kur ata shënjestrohen nga ata që kanë shumë pak lidhje me futbollin është një gjë mjaft e rrallë. Kështu ndodhi me Alexis Sanchez, sulmuesin e Olympique Marseille. Kiliani u bë objektivi i thumbimeve të papritura nga ish-ylli francez i tenisit për femra, Marion Bartoli.

Shumë kanë vlerësuar paraqitjet e shkëlqyera të Marseille të drejtuar nga Igor Tudor. Por humbja e bujshme në Kupën e Francës kundër Annecy, i dhjeti në Ligue2, ndryshoi shpejt mendjen e tifozëve dhe gazetarëve. Në fakt, pas fitores në 1/8 kundër PSG-së, shumëkush kishte menduar se Olympique mund të arrinte deri në fund të kompeticionit. Dështimi i Les Phoceens megjithatë ishte dëshmi e një ideje të gabuar. Një dështim që shkaktoi jo pak kritika ndaj skuadrës, veçanërisht ndaj Alexis Sanchez. Sulmuesi gaboi nga 11 metra në kohën e rregullt e kritikuesve të kilianit, iu bashkua edhe ish-tenistja franceze Marion Bartoli.


Ish-tenistja, e aftë të fitonte turneun prestigjioz Wimbledon në karrierën e saj dhe të arrinte numrin 7 në renditjen e WTA, është një tifoze e njohur e Olympique. Duke folur në programin Super Moscato Bowl, ajo nuk hezitoi të thoshte fjalë të rëndë kundër ekipit dhe në veçanti Sanchez: “Është një sjellje e pahijshme profesionale. Për ne tifozët është e turpshme. Në bënë qesharak! Sanchez fiton 300,000 euro në muaj dhe nuk mund të shënojë as një penallti kundër një portieri të Ligue2!”, tha Bartoli.

E të mendosh që deri një javë më parë të gjithë flisnin për rilindjen e Niño Maravilla. Alexis ka shënuar 13 gola këtë sezon në 28 paraqitje. Por në futboll, dihet, gjërat ndryshojnë jashtëzakonisht shpejt…

 

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top