Macron: Franca mund të kërcënohet me luftë civile

Presidenti francez Emmanuel Macron ka paralajmëruar se fitorja e së majtës ekstreme ose e ekstremit të djathtë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare mund të shkaktojë një “luftë civile” në vend. Macron tha se koalicioni i së majtës ekstreme të Pamposhtur dhe Tubimi Kombëtar i ekstremit të djathtë të Marine Le Pen po ndiqnin një politikë përçarëse që nxiti tensionet.

“Përgjigja e së djathtës ekstreme ndaj pasigurisë i zvogëlon njerëzit në fenë e tyre ose origjinën e tyre dhe për këtë arsye i shtyn njerëzit drejt luftës civile. E majta ekstreme, e udhëhequr nga Jean-Luc Melenchon, po nxit përçarje për qëllimet e fushatës zgjedhore, të cilat gjithashtu nxisin luftën civile, sepse i reduktojnë njerëzit në grupin e tyre fetar ose etnik. Të Papushtuarit po përpiqen të tërheqin votuesit myslimanë me qëndrimin e tyre kritik ndaj luftës izraelite në Gaza,” tha Macron.

Presidenti francez bëri bujë, jo vetëm në Francë, por në të gjithë Evropën, kur shpalli zgjedhje të parakohshme pasi koalicioni i tij u mund bindshëm nga Asambleja Kombëtare në zgjedhjet evropiane. Sondazhet e fundit tregojnë se Mbledhja Kombëtare do të fitojë 35 për qind të votave në raundin e parë më 30 qershor, përpara aleancës së majtë me 27 dhe koalicionit të Macron me 19 për qind.

Ditët e fundit, aleatët e presidentit francez kanë paralajmëruar për rreziqet me të cilat përballet Franca nëse votuesit kthehen në të djathtën ekstreme ose në ekstremin e majtë, dhe në veçanti kanë vënë në dukje rrezikun e trazirave ekonomike. Macron shkoi një hap më tej këtë të hënë, duke paralajmëruar mundësinë e konfliktit dhe luftës civile.

“Kur je mjaftuar me gjithçka, dhe përditshmëria është e vështirë, mund të tundohesh të votosh për ekstremet që kanë zgjidhje më të shpejta, por zgjidhja nuk do të jetë kurrë të refuzosh të tjerët”, tha Macron.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top