Luis Enrique, snobon Barcelonën: “Në vajtje rezultat i pamerituar, e dimë që do ta përmbysim”

Është një Luis Enrique mjaft luftarak që shfaqet para mikrofonave në prag të ndeshjes Barcelona-PSG, ndeshjen e kthimit të çerekfinaleve të Champions League: “Kemi pasur kohën e nevojshme për të analizuar dhe përmirësuar paraqitjet tona – ishin fjalët e trajnerit parisien, ish-i i madh i mbrëmjes -. Ndeshja e parë ishte një ndeshje shumë e vështirë, rezultati nuk pasqyron atë që meritonim. Nuk jemi një skuadër që spekulon rezultatin e jemi absolutisht të bindur se do të arrijmë të përmbysim situatën”.

Trajneri asturian foli më pas për atë që pret në fushën e lojës kundër ish-skuadrës së tij: “PSG do të bëjë presion që në minutën e parë, Barcelona do të fokusohet në lojën e gjatë dhe pasimin në linjën e fundit, duke shfrytëzuar hapësirat. Në ndeshjen e parë, Ter Stegen arriti një rekord prej 24 topash të gjatë për të kapërcyer presionin. Shpresoj të mos jetë kështu, por parashoh një ndeshje me gola për të dyja skuadrat, mendoj se rrethanat do të sigurojnë që publiku të shohë një ndeshje emocionuese”.

I pyetur për Mbappé dhe çfarë pret prej tij, Luis Enrique preferoi të mos ndalej shumë tek individi: “Të gjithë lojtarët janë gati, ne duam të përmbysim rezultatin. Duam të kthejmë të gjithë mbështetjen që marrim çdo herë në Parc des Princes. PSG nuk ka përmbysur kurrë një disavantazh, nesër do të jetë dita e duhur”.

BARCELONA “E TIJ” DHE ISH-KAPITENI XAVI
Më pas është e pashmangshme të flitet për mjedisin që do të gjejë në Barcelonën “e tij”, edhe pse ndeshja nuk do të luhet në Camp Nou: “Do të kisha preferuar të luaja në Camp Nou, si të gjithë tifozët e Barçës. Megjithatë, ky impiant është gjithashtu i nivelit të lartë, më kthen në mendje kujtime të mira sepse kam luajtur në Lojërat Olimpike këtu (ato të vitit 1992, të fituara nga seleksioni spanjoll ku ai bënte pjesë, red). Sa herë që kam ardhur këtu publiku më ka pritur shumë mirë. Ndihem i dashur prej tyre, ndihem si culé, me kënaqësi do të pranoj çdo gjë dhe do të sillem si profesionist”.

Lexo më tej: Xavi nuk i beson PSG-së: “Do të jetë një ndeshje e vështirë, Montjuïc si Camp Nou

Në fund, fjalë të bukura për teknikun kundërshtar Xavi: “E çmoj shumë, në vitin e tij të fundit (sezoni 2014-15, mbyllur me fitoren e Champions, red) ishte ndihmë e madhe për Barçën. Ka kontribuuar në cdo aspekt të lojës e si kapiten. Do të jetë shumë bukur, do emocionohem. Nuk do mundet kurrë të më stërvisë, por do të më kishte pëlqyer. Nuk kam dyshime se ai është elitar, rezultatet e konfirmojnë këtë”.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top