Lufta në Ukrainë: SHBA fillon trajnimin e pilotëve ukrainas F-16

Pentagoni amerikan njoftoi se në tetor do të fillojë trajnimi i pilotëve ukrainas me avionë luftarakë F-16 në Arizona.

Zëdhënësi i Pentagonit, gjeneral brigade i Forcave Ajrore Pat Ryder tha se trajnimi i pilotëve ukrainas do të fillojë pasi ata të përfundojnë kurset e gjuhës angleze. Në trajnim do të marrin pjesë pilotë dhe teknikë të mirëmbajtjes së avionëve, shtoi Ryder.

Të dielën, Danimarka dhe Holanda u zotuan të dorëzojnë F-16 në Ukrainë, duke përmbushur një kërkesë disamujore nga Kievi, i cili sheh një nxitje të forcës së saj ajrore si çelës për rezultatin e suksesshëm të kundërsulmimit të saj për të çliruar territorin e pushtuar ukrainas.

Nga ana e tij, kryeministri i Norvegjisë njoftoi sot se synon të dërgojë avionë luftarakë F-16 në Ukrainë.
Danimarka tashmë ka filluar trajnimin e pilotëve ukrainas në F-16. Tetë pilotë dhe 65 teknikë të mirëmbajtjes së avionëve luftarakë po trajnohen në bazën ajrore Skrindstrup.
Presidenti amerikan Joe Biden miratoi në maj programet për të trajnuar pilotët ukrainas në avionë luftarakë F-16.
Aleatët e Ukrainës në Perëndim kanë shprehur vazhdimisht gatishmërinë e tyre për të mbështetur – për aq kohë sa është e nevojshme – Kievin në luftën e tij kundër pushtuesve rusë, ndërsa theksuan se ata nuk duan një konfrontim ushtarak të NATO-s me Moskën.

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top