Lufta në Ukrainë/ 1 i νdekur dhe 7 të plagosur në rajonin e Dnipropetrovskut

Sulmet ruse në Mezhivskyi dhe Nikopol në rajonin Dnipropetrovsk të Ukrainës lanë një të vdekur dhe shtatë të plagosur. Kështu njoftoi mbrëmë guvernatori i rajonit Serhii Lysak.

Sulmi që synoi komunitetin e Mezhivskyi në rrethin Synelnykivskyi vrau një person, plagosi gjashtë dhe shkaktoi shkatërrime serioze në infrastrukturën civile: shpërthyen tre zjarre dhe u dëmtuan afro 50 shtëpi private, si dhe ferma, një institucion arsimor dhe disa makina.

Forcat ruse bombarduan gjithashtu Nikopolin dhe komunitetin e Marhanets me artileri të rëndë. Një 63-vjeçar është shtruar në spital me plagë nga shpërthimi i minës tokësore dhe copëza e saj. Sulmi dëmtoi një kafene lokale dhe 14 ndërtesa banimi.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top