Lufta Izrael-Hamas/ Human Rights Watch kritikon ‘hipokrizinë’ e Perëndimit

Organizata joqeveritare Human Rights Watch (HRW) akuzoi SHBA-në dhe aleatët e saj se nuk po kritikojnë shkeljet në operacionet e ushtrisë izraelite në Rripin e Gazës.

“Reagimi i Uashingtonit dhe i disa kryeqyteteve europiane, me pak përjashtime, ndaj veprimeve të Izraelit në Gaza që nga 7 tetori ka qene heshtje. Ku është dënimi i qartë pasi bllokada prej 16 vitesh e Rripit të Gazës, që përbën një krim lufte, forcohet”, tha HRW.

Ku qëndron “zemërimi” ndaj deklaratave të liderëve izraelitë për “të zbehur dallimin e kryeqytetit midis civilëve dhe luftëtarëve në Gaza”, ndërsa ata “urdhërojnë bombardim edhe më intensiv të kësaj zone me popullsi të dendur, duke i kthyer blloqe të tëra lagjesh në rrënoja?”, thekson OJQ-ja.

Sipas komentit të Human Rights Watch, të nënshkruar nga Tom Porteus, zëvendësdrejtor i programit, e drejta ndërkombëtare humanitare thekson që civilët të mbrohen dhe supozohet të zbatohet për “të gjitha” shtetet.

Porteous iu referua pushtimit rus të Ukrainës, ku kujtoi se si vendet perëndimore këmbëngulën në rëndësinë e respektimit të rregullave të luftës në përpjekjet e tyre për të siguruar mbështetje ndërkombëtare për Kievin dhe për të izoluar Moskën.

“Hipokrizia e standardeve të shteteve perëndimore është e dukshme”, tha ai.
“Ku janë thirrjet e qarta për Izraelin që t’u përmbahet rregullave ndërkombëtare në sulmin e tij ndaj Gazës, e lëre më përgjegjësinë?”

Ai këmbënguli se kjo rrezikon të minojë punën e palodhur të organizatave humanitare dhe të të drejtave të njeriut, si dhe të disa vendeve, “për të forcuar dhe standardizuar rregullat për mbrojtjen e civilëve” në luftërat në mbarë botën.

 

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top