Lautaro Martinez, dominuesi i Europës për mesatare minutë/gol: më mirë se Mbappé, Haaland e Kane

Rezultati kundër Torinos vërtetoi më tej fillimin më të mirë të sezonit të Lautaro Martinez me Inter. 12 gola në 11 ndeshje, një në çdo 75 minuta për argjentinasin. Një mesatare që, për momentin, nuk ka të barabartë në të gjithë Europën. Toro ka bërë më mirë se Mbappé, nëntë gola dhe një në çdo 88′, Haaland, 9 gola dhe një në çdo 109′ dhe Kane, 10 gola dhe një në çdo 95′. Të jemi të qartë, Lautaro nuk ka qenë kurrë në vështirësi para portës, por që nga viti 2021/22, domethënë që nga lamtumira e parë e Romelu Lukaku, duket se i ka bindur përfundimisht të gjithë për rolin e tij si sulmues i parë. Nëse në vitet e Antonio Conte shihej pak si mbështetje e belgut, 97 ndeshje dhe 40 gola, tani ai është lideri i padiskutueshëm i sulmit dhe i dhomës së zhveshjes.

Dy vite më parë ai arriti 25 gola, vitin e kaluar 28 dhe tani, nuk jemi as në fund të tetorit dhe ai tashmë është në kuotën 12. Një rendiment pjellor që tregon ndryshimin e ritmit para portës. Në vitet e para duhej shtuar në statistika disa gola “të lehtë” të gabuar. Por tani flasim për një kompletim ekstrem të argjentinasit. Në dyshe fillimisht me Lukaku, më pas me Dzeko, pastaj me belgun dhe boshnjakun bashkë dhe sot me Thuram, Lautaro ka mbajtur gjithmonë nivele shumë të larta. Ai ka treguar një lehtësi flagrante në gjetjen e harmonisë më të mirë edhe me lojtarë me karakteristika të ndryshme.

 

TANI, RADHËN E KA CHAMPIONS
Një prodhimtari që mund të pasurohet edhe më tej duke nisur nga nesër, kur do të përballet me mbrojtjen e një Salzburgu në krizë. Në kampionat erdhi humbja në shtëpi ndaj Lask Linz, që i çoi katër pikë larg kryesuesit Sturm Graz. Një humbje që ishte paraprirë nga barazimi me Klagenfurt. Për më tepër, ndeshja kundër skuadrës së Struber është një mundësi e shkëlqyer për Inter që t’i japë drejtim grupit D të Champions League. Duke mposhtur Salzburg, zikaltrit do të ngjiteshin në 7 pikë, duke vendosur katër pikë diferencë mes tyre dhe austriakëve. Pastaj, nëse Real Sociedad do të arrinte të përballonte Benfica në Lisbonë, skuadra portugeze (aktualisht me zero pikë) do t’i shihte shpresat e tyre për t’u kualifikuar në raundin e 1/8 të pakësuara.

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top