Kina: Forcimi i marrëdhënieve me Rusinë është i pashmangshëm

Ministri i Jashtëm kinez Qin Gang ka deklaruar se Kina duhet të forcojë marrëdhëniet e saj me Rusinë përballë armiqësisë së vazhdueshme nga SHBA.

Në një konferencë për shtyp, Qin përshkroi axhendën e politikës së jashtme të Kinës për vitet e ardhshme, duke paraqitur marrëdhëniet e saj me Rusinë si një fener fuqie dhe stabiliteti, dhe marrëdhëniet me SHBA-në dhe aleatët e saj si burim tensioni dhe konflikti.

Qin mbrojti miqësinë e ngushtë midis Kinës dhe Rusisë, një marrëdhënie e vëzhguar nga afër nga perëndimi në dritën e luftës në Ukrainë. Ai tha se lidhjet midis Pekinit dhe Moskës “vendosën një shembull për marrëdhëniet e jashtme globale”.

Me Kinën dhe Rusinë që punojnë së bashku, bota do të ketë një forcë lëvizëse. Sa më e paqëndrueshme të bëhet bota, aq më e domosdoshme është që Kina dhe Rusia të avancojnë në mënyrë të qëndrueshme marrëdhëniet e tyre.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top