Kina do të rrisë për 7.2% shpenzimet për mbrojtje

Kina do të zgjerojë buxhetin e saj të mbrojtjes me 7.2 përqind për vitin 2023, duke shënuar një rritje të lehtë krahasuar me rritjen vitin e kaluar.

Buxheti do të jetë afërsisht 1.55 trilion juanë (224 miliardë dollarë).

Shifra për vitin e ardhshëm u publikua në hapjen e mbledhjes vjetore të Kongresit Popullor Kombëtar (NPC), e cila tërheq rreth 3,000 delegatë në Pekin për tetë ditët e ardhshme.

Rritja e shpenzimeve shënon vitin e dytë radhazi që rritja vjetore e shpenzimeve ushtarake ka tejkaluar 7 përqind dhe kryeson rritjen prej 7.1 përqind të vitit të kaluar, mes tensioneve gjeopolitike në rritje dhe garës rajonale të armatimeve.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top