Këto janë fitimet marramendëse të Mbappes në Real Madrid

Këto janë fitimet marramendëse të Mbappes në Real Madrid

Real Madrid më në fund konfirmoi nënshkrimin e Kylian Mbappe të hënën në mbrëmje, duke i dhënë fund ndoshta sagës më të vështirë të transferimeve në historinë e futbollit. Megjithatë, pak mund ta akuzojnë Mbappen se nuk doli si fitues nga ajo sagë.

Sulmuesi 25-vjeçar fitonte 72 milionë euro bruto në vit në Paris Saint-Germain, dhe i duhej një bonus nënshkrimi prej 150 milionë euro kur nënshkroi kontratën në vitin 2022. Atij gjithashtu i detyrohet një bonus besnikërie prej 80 milionë euro këtë sezon.

Në total, nëse ai do të kishte zgjatur për një vit shtesë dhe pa hequr dorë nga asnjë nga paratë që thuhet se ka rënë dakord të heqë dorë, Mbappe do të duhej të ishte nën 150 milionë euro për vitin e fundit të marrëveshjes së tij.

Në Real Madrid, ai nuk do të fitojë afërsisht kaq në baza vjetore, por do të hyjë si lojtari më i paguar i Real Madridit. Paga e tij vjetore do të jetë rreth 30 milionë euro bruto, rreth 3 milionë euro më shumë se ajo e David Alaba.

Sipas gazetës Mundo Deportivo, ka disa debate mbi madhësinë e nënshkrimit të tij me tarifë, me disa që e vendosin shifrën në 100 milion euro dhe të tjerë thonë se mund të jetë deri në 150 milionë euro.

Sido që të jetë, kjo do të thotë se Mbappe do të fitojë 50-60 milionë euro në vit për sa i përket pagës nga Los Blancos, por do të ketë gjithashtu një rritje të të ardhurave nga të drejtat e tij të imazhit.

Normalisht, Real Madridi mban 50% të të drejtave të imazhit të lojtarëve të tyre, por Mbappe do të marrë 80% të të ardhurave, e cila do të shtojë shumë miliona të tjera mbi këtë shifër.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top