Kërkon betimin si kryebashkiak i Himarës, mbahet sot seanca gjyqësore për Belerin

Këtë të enjte zhvillohet seanca e radhës e gjyqit ndaj kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, Fredi Belerit. Pasi GJJKO dhe Gjykata e Durrësit shpallën moskompetencë për kërkesën e Fredi Belerit për t’u betuar si kryebashkiak i Himarës, kërkesa i ka kaluar Gjykatës së Lartë. Kjo e fundit do të vendosë se cila prej gjykatave do të shqyrtojë kërkesën e Fredi Belerit.

Seanca ka nisur rreth orës 09:00, ku e pranishme do të jetë dhe ambasadorja greke, Konstantina Kamitsi. Beleri nga ana e tij e ka konsideruar mbajtjen në burg si politike. Belerit i është refuzuar 5 herë kërkesa për të dalë nga paraburgimi.

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top