Katër ushqimet që ju zbardhin dhëmbët në mënyrë natyrale

Bardhësia dhe shëndeti i dhëmbëve tuaj, varen nga kujdesi që ju iu ushtroni dhe ushqimi që hani.

Ju mund të shkoni shpesh te dentisti, të përdorni zbardhues popullorë, por nëse do përdorni ushqimet që ju sugjerojmë më poshtë, buzëqeshja e përsosur do rikthehet te ju.

Brokoli

Në vend se t’i zieni, hajeni bokolin të papërpunuar. Vlerat e tyre ushqyese veprojnë si një furçe dhëmbësh natyrale, që pastron dhëmbët. Plus, nivelet e larta të hekurit mund t’ju mbulojnë zmaltin dhe ndihmon largimin e njollave dhe baktereve të dëmshme.

Luleshtrydhe

Një pastë e bërë me luleshtrydhe dhe sodë buke është shumë e njohur për zbardhjen natyrale të dhëmbëve. Acidi malik në fruta të ndritshme, vepron si zbardhues. Sapo e kryeni larjen me luleshtrydhe dhe sode, lajini dhëmbët dhe njëherë me furçë, sepse luleshtrydhja ka sheqerna.

Karota

Ngrënia e karotës të papërpunuar është shumë efektive në zbardhjen e dhëmbëve, por jo vetëm karota. Edhe rrënja e sa është efektive, bëni një fërkim të shpejtë me ta, dhe efekti do jetë mahnitës.

Djathi

Acidet laktike në djathë do të ndihmojnë në mbrojtjen e dhëmbëve kundër prishjes. Ju mund të lani dhëmbët, ose të hani vazhdimisht djathë. /abcnews.al

Një orë vrap shton 7 orë jetë, e thotë shkenca

Pse tek disa venat janë shumë të dukshme në lëkurë?

Këto janë nëntë ushqimet të cilat përmirësojnë humorin dhe shëndetin

Mënyra si ta eliminoni erën e keqe të tymit të duhanit

Si të pastroni trupin nga toksinat në vetëm 3 ditë

Arsyet përse qumështi nuk duhet kombinuar me fruta

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top